Ülkeden turizm hamlesi! Tarihi kasabada yaşamak isteyene 30 bin Euro verecekler

Ülkeler son yıllarda bölgeleri canlandırmak ve yeni gezginleri çekmeyi amaçlayan akıllı projelerde birbirleriyle yarışıyor.

Ülkeden turizm hamlesi! Tarihi kasabada yaşamak isteyene 30 bin Euro verecekler
Editör: Tourism FM
22 Kasım 2022 - 19:34 - Güncelleme: 27 Aralık 2022 - 07:04
Reklam
Reklam
Daha fazla turist çekmek için ülkenin popülaritesini yitirmiş bölgelerinde 1 dolardan biraz daha pahalıya satılan harap evlerden, düşük fiyatlara oturulmaya hazır evlere kadar, ciddi bir rekabet çılgınlığı başladı.

Turizm sektörünün haber kaynağı Turizm Haber Merkezi'nin haberine göre bu projelerden birisi de İtalya'da Puglia'nın turistik bölgesindeki Presicce kasabasında hayata geçti. İtalya'nın Puglia bölgesindeki Presicce kasabası yatekilileri insanlara boş bir konut ve oturma izni almaları için 30.000 Euro ödeme yapılacağını açıkladı.


Asıl sahipleri tarafından uzun süredir terk edilmiş durumda olan ve satışa çıkan evlerin fiyatları ise yaklaşık 25 bin Euro civarında olduğu belirtilirken İtalya'da satılık diğer ucuz mülkler gibi, bunlar da asıl sahipleri tarafından uzun süredir terk edilmiş durumda ancak diğerlerine kıyasla ek bir avantajı var. O da, İtalya'nın Salento bölgesinin doğasıyla çevrili ve Santa Maria di Leuca'nın plajlarına yakın konumu.


Adını hiç duymamış olabileceğiniz Presicce'deki yetkililer nakit teşvik teklifi ile yeni doğanların her yıl daha da azaldığı ve göçün fazla olduğu kasabalarına yeni bir soluk gelmesini umuyor. Yerel meclis üyesi Alfredo Palese başlatılan uygulanma ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''1991'den önce inşa edilmiş ve yeni sakinlerle yeniden canlı görmek istediğimiz birçok boş ev var. Tarih, harika mimari ve sanatla dolu eski semtlerimizin yavaş yavaş nasıl boşaldığına tanık olmak üzücü. Uygulamanın ayrıntıları sonuçlandırıldı, belediye web sitesinde bilgilerin mevcut olacağı önümüzdeki haftalarda başvurular başlayacak. Buraya taşınıp bu terk edilmiş evlerden birini satın almak isteyenlere 30 bin Euro'ya kadar ödeme vereceğiz.''


YORUMLAR

  • 0 Yorum