Kız Kulesi'nin ziyarete açılacağı tarih belli oldu!

Kız Kulesi'nde Bakanlık tarafından geçen yıl uluslararası restorasyon ilkeleri ve oluşturulan bilim kurulu rehberliğinde başlatılan çalışmalarda sona gelindi.

Kız Kulesi'nin ziyarete açılacağı tarih belli oldu!
Editör: Tourism FM
11 Ocak 2023 - 20:05 - Güncelleme: 29 Ocak 2023 - 11:35
Reklam
Reklam
Turizm sektörünün haber kaynağı Turizm Haber Merkezi'nin haberine göre Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarihi yapıdaki restorasyonun 2. Mahmut dönemindeki ahşap kubbenin yeniden yapılarak yerine konulmasının ardından tamamlanmış olacağını bildirdi.

Restorasyonun her aşamasını takip eden, ahşap kubbeyi ve yapıda gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyerek restorasyon çalışmalarıyla ilgili Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı ile mimar Han Tümertekin'den bilgi alan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yüzlerce yıllık bu tarihi yapının restorasyon tamamlandığında müze olacağını kaydetti.


Bakan Ersoy, Mart sonunda bitirilecek restorasyonun ardından İstanbul'un güzelliklerinin Kız Kulesi panoramasından gözlemlenebileceğini aktardı. Restore edildiği söylenerek çevresi kapatılan Kız Kulesi’nin söküldüğü iddia edilmiş, Eylül ayında sosyal medyada paylaşılan görüntüler endişeye yol açmıştı.


Kulenin üst kısmının olmadığı ve arka tarafının göründüğü yer alan fotoğraflar sosyal medyada tepki toplamıştı.


YORUMLAR

  • 0 Yorum